Search

آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

آموزش او همچنین ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

dars12 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

در ادامه  آموزش جامع او همچنین ری به زبان فارسی به بحث کیفیت خروجی رندر می رسیم . ما در آن سری آموزش ابتدا تو را با اصطلاحات و همچنین قسمت های متنوع و گوناگون و مختلف او همچنین ری آشنا می کنیم تا در تمرینات و همچنین پروژه های عملی که انجام می دهید و همچنین یا احیاناً از فیلم دیدنی و جذاب های آموزشی بهره بری و استفاده می کنید ، هنگام و زمانی که  منویی که در فیلم دیدنی و جذاب یا در آموزش های عکسی وبسایت و مرکز خبرهای جدید دیدید ،بدانید مرتبط به چه قسمتی می باشد و همچنین چه اصولی و کاربردی دارد .

 در کیفیت رندر نهایی او همچنین ری عوامل بسیاری دخیل می باشد ، یکی از مهمترین آنها بحث Image sampler  می باشد .

ببینیم image sampler چیست ؟

در گرافیک کامپوتری و همچنین بالخصوص گرافیک raster ما بحث aliasing  را داریم .الیاسینگ که در ادامه مبحث با آن هم آَنا می شوید را بایستی و حتما تا حد ممکن کاهش بدهیم ، image sampler در او همچنین ری آن کار را جهت ما انجام می دهد .

در صورتی که بخواهم بطور ساده  بحث aliasing   را توضیح دهم یک صفحه شطرنجی را در نظر بگیرید

018 01 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

فرض کنید می خواهید در آن صفحه شطرنجی  یک خط راست بکشید ، خیلی ساده پیکسل های کنار هم  را رنگ آمیزی و همچنین یک خط راست ساخته یا ایجاد می کنید . آن خط منظم و همچنین یکنواخت می باشد . حالا فرض کنید در آن صفحه شطرنجی می خواهید یک خط مورب بکشید ، جهت ساخته یا ایجاد خط هم بایستی و حتما یک منزل و خانه ی کامل را رنگ آمیزی کنید (یک مربع کوچک بایستی و حتما کاملا پر می شود و همچنین جهت رسم خط، آن مربع ها کنار هم رنگ آمیزی می می شود). با آن پیش فرض جهت رسم خط مورب در آن صفحه شطرنجی  یک خط با لبه های صاف و همچنین یکنواخت نخواهیم داشت . به آن ناهمواری های کنار خطوط مورب در گرافیک کامپیوتری aliasing  می گوییم .

images 2 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

images 3 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

300px Bresenham.svg آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

images 4 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

آن بهم ریختی باعث افت کیفیت کار گرافیکی می می شود ، به روش و همچنین الگوریتم هایی که باعث کمتر شدن و همچنین  رفع آن بهم ریختگی مخصوصاً در لبه های تصاویری که نسیت به هم کنتراست (تضاد ) رنگی دارند Anti Aliasing  می گوییم.در تصویر زیر حرف A را در دو حالت می بینید.

images آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

Aliasing  در تمام عکس هایی که با نرم افزارهای گرافیکی ، مخصوصاً تری دی مکس ساخته یا ایجاد می می شود وجود دارد . در او همچنین ری یکسری روش ها موجود می باشد که ا میتوانید آن به هم ریختگی را تا حد ممکن کمتر کند و همچنین کیفیت خروجی رندر تو را بهبود دهد .

نقطه: یادتان باشد رعایت همین موارد و نکات ریز ، در نهایت با هم جمع شده و همچنین باعث می می شود رندر خروجی تو مانند اشخاص حرفه باشد .

در آن درس و همچنین چند درس بعدی با تکنیک های Vray  جهت کاهش اثر aliasing آشنا می شویم .

 

قسمت V-ray::Image Sampler (Antialiasing)

در پنجره Render Setup (با زدن کلید F10 می توانید آن پنجره را باز کنید ) و همچنین در سربرگ V-ray ، کرکره ی V-ray::Image Sampler (Antialiasing) را خواهید دید ، آن قسمت در او همچنین ری مسئول کاهش آثار aliasing  می باشد که در صورت عدم تنظیم مناسب آن قسمت ، رندر خروجی ممکن می باشد کیفیت مناسبی نداشته باشد .

2015 04 20 18 51 57 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

2015 04 20 18 52 30 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

ببینیم در کجای عکس ها بیشترین aliasing  پیش می آید ؟

فرض کنید تصویر ما یک میز قهوه رنگ در یک اتاق خالی سفید باشد ، در آن تصویر و همچنین یا هر عکسی ، aliasing  در لبه اجسامی که در تصویر وجود دارد پیدا می می شود و همچنین علت آن هم هم تضاد بین رنگ های دو شکل می باشد مثلا در تصویر فرضی ما تضاد بین رنگ سفید و همچنین قهوه ای ، هرچه آن کنتراست اکثرا و بیشتر باشد ،  aliasing  خودش را اکثرا و بیشتر نشان می دهد .

2015 04 21 19 39 22 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

او همچنین ری جهت رفع aliasing  از قسمت های متنوع و گوناگون و مختلف عکس نمونه برداری می کند و همچنین جاهایی که تضاد رنگی وجود دارد سعی می کنید بین آن دو تضاد رنگی- مثلا سیاه و همچنین سفید- یک طیف رنگ خاکستری نیز ساخته یا ایجاد کند تا آن تضاد رنگ کمتر باعث aliasing می شود .

1178 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

images 3 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

 

در تصویر زیر یک رندر بدون در نظر گرفتن فیلترهای آنتی الیاسینگ در او همچنین ری را دیدن می کنید :

sponza noaa آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول و همچنین در تصویر زیر فیلتر آنتی الایزینگ (در تلفظی متغایر و متفاوت!) را می بینید : همانطور که تصویر گویاست ، لبه های داخل عکس خیلی زیاد نرم شده می باشد.

در صورتی که به زمان رندر که در پایین عکس ها ثبت شده می باشد ، دقت کنید می بینید که آن فیلترها زمان رندر را افزایش می دهند .

sponza fixed آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول

در او همچنین ری سه نوع نمونه بردار متنوع و گوناگون و مختلف داریم  که در تصویر زیر می بینید :

2015 04 20 18 54 47 آموزش وی ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اولدر درس های بعدی با تک تم آن موارد آشنا می شویم و همچنین خواهیم دید که بهره بری و استفاده از آنها در کدام صحنه ها مناسب تر می باشد .

 

منبع
جدید و تو و تازه ترین نرم افزار های گرافیکی: آموزش او همچنین ری – بهبود کیفیت عکس توسط Image Sampler – قسمت اول
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *