Search

مصاحبه با علیرضا بخشی

مصاحبه با علیرضا بخشی

مصاحبه با آقای علیرضا بخشی

مصاحبه با طراحان و همچنین گرافیستان جوون برتر ایــــران

سلام دوستان امروز با یکی از اساتید گرافیک در باره های متنوع و گوناگون و مختلف آن رشته مصاحبه ای ترتیب دادیم ،پیشنهاد میدم آن مصاحبه رو تا آخر بخونید خیلی زیاد کامل و همچنین آموزنده هستش همینطور در پایان مصاحبه میتونید گالری کوچکی از آثار خیلی زیاد زیاد جناب آقای بخشی رو دیدن فرمایید.آن مصاحبه یکی از کامل ترین مصاحبه های وبسایت و مرکز خبرهای جدید ما هستش و همچنین حوصله کنید و همچنین مصاحبه رو تا آخر بخونید قطعا پشیمون نخواهید شد .
دوستان و همچنین همراهان همیشگی وبسایت و مرکز خبرهای جدید ویزیت کارت در صورتی که توصیه ای در مورد آن قسمت و بخش وبسایت و مرکز خبرهای جدید دارید یا میخواید با کسی مصاحبه کنیم یا سوالی در ذهن دارید میتونید در زیر همین مطلب پیغام بگذارید یا از قسمت و بخش ارتباط با ما خواسته خود را مطرح کنید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخ را به ایمیل تو ارسال کنیم .

معرفی کوتاهی در مورد آقای علیرضا بخشی :

علیرضا بخشی، متولد مرداد ماه ۱۳۶۸ تهران می باشد. او در باره‌های مختلفی مانند تایپوگرافی، عکاسی، طراحی و همچنین… فعالیت داشته و همچنین کار حرفه‌ای خود را از سال شمسی ۱۳۸۶ با دیدن کردن و نمایش یک اثر در وبسایت و مرکز خبرهای جدید rasm.ir آغاز نمود.

01 مصاحبه با علیرضا بخشیبعضی از نمایشگاه‌های علیرضا بخشی :

دیدن کردن و نمایش پوستر نمایشگاه تایپوگرافی ارمنی در وبسایت و مرکز خبرهای جدید رسم، ۱۳۸۵ | ۲۰۰۷ / نمایشگاه طراحی تی شرت در وبسایت و مرکز خبرهای جدید رنگ، ۱۳۸۶| ۲۰۰۸ / نمایشگاه ۵۵۵‌مین سال شمسی بزرگداشت گوتنبرگ، ۱۳۸۶| ۲۰۰۸ /نمایشگاه انار میوه بهشتی، ۱۳۸۶ | ۲۰۰۸ / ششمین جشن تصویرسال در قسمت و بخش گرافیک، ۱۳۸۶ | ۲۰۰۸ / نمایشگاه پوستر سال شمسی نو میلادی در وبسایت و مرکز خبرهای جدید پوسترپیج،۱۳۸۶| ۲۰۰۸ / نمایشگاه در انتظار صبح، ۱۳۸۶| ۲۰۰۸ / نمایشگاه سومین بینال دانشجویی نویساد صربستان،۱۳۸۶| ۲۰۰۸ / چهارمین نمایشگاه اسماالحسنی،۱۳۸۶| ۲۰۰۸ / پنجمین نمایشگاه اسماالحسنی،۱۳۸۷| ۲۰۰۹ و همچنین ………

چاپ آثار در کتاب : چاپ آثار در کتاب گرافیک ۳و۴ / چاپ اثر در کتاب چهارمین و همچنین پنجمین جشنواره اسماالحسنی / چاپ اثر درکتاب سالگرد گوتنبرگ ، انتشارات رسم / چاپ اثر در کتاب ششمین جشن تصویر سال شمسی / چاپ اثر در کتاب نهمین جشن تصویر سال شمسی / چاپ اثر در کتاب سومین بینال دانشجویی صربستان و همچنین ……

فعالیت‌ها : همکاری با تیم هنری مداد سبز / همکاری با تیم هنری موج سوم / همکاری با تیم راهبردی خاک

همکاری با تیم اطلاع رسانی و همچنین مشاوره تبلیغاتی مشاوران ایده های  / همکاری با استودیو طراحی گرافیک حاشیه / همکاری با منزل و خانه طراحان انقلاب اسلامی / همکاری با نهاد بسیج دانشجویی / همکاری با دانشگاه تهران و همچنین …..

مدیر هنری نشریات:  ماهنامه «سلام دنیا»، ماهنامه «۵۷»، ماهنامه «شهدای اسلام»، فصلنامه « نامه ایران واسلام» و همچنین روزنامه یا نشریه «نورآوران» / انتشارات «صفرکلوین» و همچنین «دوچرخه» / مدیر هنری روابط عمومی نهاد هنری رسانه ای آخر ۱۳۹۱-۱۳۹۲ به مدت ۱۵ ماه و همچنین ……

آثار برگزیده شده در نمایشگاه های : برگزیده اثر در نمایشگاه ۵۵۵‌مین سال شمسی بزرگداشت گوتنبرگ، ۱۳۸۶| ۲۰۰۸ / برگزیده اثر در نمایشگاه انار میوه بهشتی، ۱۳۸۶ | ۲۰۰۸ / برگزیده اثر در ششمین جشن تصویرسال در قسمت و بخش گرافیک، ۱۳۸۶ | ۲۰۰۸ / برگزیده اثر در نمایشگاه هشتمین سه سالانه بین المللی اکوپوستر اکراین (بلوک چهارم) ، ۱۳۹۰ |  ۲۰۱۲   و همچنین …..

جوایز : تقدیر شده در نمایشگاه انار میوه بهشتی / تقدیر شده در نمایشگاه امام و پیشوا مهربان / تقدیر شده در نمایشگاه دکترین مهدویت / تقدیر شده در ششمین جشن تصویر سال شمسی و همچنین …..

مصاحبه وبسایت و مرکز خبرهای جدید ویزیت کارت با آقای بخشی:

لطفا خودتون رو با زبان خودتون جهت مخاطبان وبسایت و مرکز خبرهای جدید ویزیت کارت معرفی کنید هرچند دوستان طراح تو و همچنین کارهاتون رو بخوبی میشناسن.2 مصاحبه با علیرضا بخشی

سلام، علیرضا بخشی هستم، متولد ۱۳۶۸ تهران به دنیا اومدم

رشته تحصیلیتون چقد با کارتون مرتبط هست ؟

خوشبختانه کاملا مرتبط هست و همچنین به آن هم هم علاقه ویژه ای دارم

به چه چیزی اکثرا و بیشتر از همه علاقه دارید ؟

در باره کاری به طراحی جلد کتاب و همچنین صفحه آرایی، طراحی نشانه

ورزش میکنید یا به ورزش ویژه ای علاقه دارید؟

بله، اکثراً به کوه میرم، به بدمینتون هم علاقه دارم

چه فیلم دیدنی و جذاب رو خیلی دوست دارید ؟

نمی‌تونم دقیق بگم از چه فیلمی خوشم اومده، زیرا و به درستی که فیلم دیدنی و جذاب‌های بسیاری هست که از دیدن آنها لذت بردم ولی در صورتی که بخوام از لحاظ داستان فیلم دیدنی و جذاب انتخاب کنم فیلم دیدنی و جذاب هایی مثل؛ خسته نباشید، تنهای تنهای تنها، چند کیلو خرما جهت مراسم تدفین، اتوبوس شب، شیار ۱۴۳، آژانس شیشه ای، حوض نقاشی و همچنین.. اینها فیلم دیدنی و جذاب‌هایی هست که الان حضور ذهن دارم از فیلم دیدنی و جذاب‌های اروپایی هم: فیلم دیدنی و جذاب inception ، Interstellar ، The Imitation Game ، Fight Club ، The Others ، Shutter Island، The Shawshank Redemption ،Unbroken و همچنین …

موسیقی گوش میدید؟چه سبکی رو اکثرا و بیشتر از همه دوست دارید؟آهنگ و همچنین خواننده مورد علاقتون کیه ؟

اکثرا و بیشتر موزیک‌های بی‌کلام گوش میدم، اک، اپیک؛ آن نوع موسیقی‌ها خیلی ملایم و همچنین آرام خواهند بود و همچنین تمرکز خوبی بهم میده جهت انجام کارهام

اهل مطالعه هستید (کتاب رو عرض میکنم ) چه نوع کتابهایی رو دوس دارید و همچنین آخرین کتابی که خوندید چی بود؟

بله، اکثرا و بیشتر کتاب‌هایی که داستان آنها بر اساس واقعیت نوشته شده هست رو میخونم، آخرین کتاب هایی که خواندم: درپایتخت فراموشی، بادبادک باز، نئوگلستان، خال رو گونه‌ی چپ البته کتاب و همچنین مقالاتی که در مورد کار و همچنین تخصصم باشه هم مطالعه می‌کنم.

وقت روزانتون رو چه روش میگذرونید و همچنین در اوقات بیکاری چه برنامه جذاب و جالب و خوب ای دارید؟

اکثرا و بیشتر محل کارم هستم و همچنین بعد از آن هم هم به انجام پروژه های فردی یا شخصی‌ام می‌پردازم، در واقع وقت خالی ندارم:) همین کتاب‌هارو هم در مترو و همچنین زمانی که در مسیر محل کار هستم می‌خوانم.

خب بریم سراغ اصل موضوع و همچنین شروع کارتون…..

ثث مصاحبه با علیرضا بخشیتو چگونه و چطوری با طراحی آشنا شدید ؟

دقیق نمیدونم ولی از دیدن آگهی‌هایی تبلیغاتی که در روزنامه و همچنین مجلات طراحی شده بود توجه‌ام را جلب کرد

ازکی و همچنین چه روش فهمیدید به طراحی علاقه دارید ؟

آن هم موقع با دیدن آن آگهی‌ها سعی کردم آنرا اجرا کنم از اجرا کردن آنها لذت میبردم و همچنین حتی سعی میکردم آنها را هم بهتر طراحی کنم

خودتون به صورت تجربی طراحی رو آغاز کردید یا روش دیگه ای داشتید؟

کاملا به صورت تجربه‌ای شروع به کار و همچنین یادگیری نرم افزار کردم

در صورتی که امکانش هست مسیر شروع به کار طراحی تون رو جهت مخاطبان ما بگید ؟

به صورت کلی بخوام بگم: ایده ابتدایی و اولیه،پردازش ایده، اجرا ونهایی کردن کار

در اویل کار در طراحی هاتون چگونه و چطوری ایده پردازی میکردید؟ از طرح دیگران الگو میگرفتید یا خودتون طراحی میکردید؟

در آن هم زمان اینترنت پر سرعت نبود که با یک جستجوی ساده به انبوهی از پوستر و همچنین یا هرچیز دیگه‌ای برسیم با رفتن به گالری یا دنبال کردن آثار دیگران کم‌کم آشنا شدم و همچنین در آرشیو ذهنی ذخیره میکردم. جهت طراحی هم اکثرا و بیشتر سعی کردم خودم کار کنم

چگونه و چطوری ایده پردازی میکنید؟یعنی مثلا در صورتی که یه سفارش کارت شناسایی و ویزیت داشته باشید چگونه و چطوری طراحی رو آغاز میکنید؟یکسره وارد محیط فتوشاپ میشید یا قبلش روی کاغذ ایده تون رو شکل میدید؟ در مورد بقیه طراحی ها تون چگونه و چطوری ؟ اینطور بپرسم که جهت هر طرح چگونه و چطوری کارتون رو آغاز میکنید و همچنین ایدتون رو پرورش میدید؟

جهت کارت شناسایی و ویزیت که من ایده پردازی ویژه ای نمی‌کنم، زیرا و به درستی که کارت شناسایی و ویزیت تنها و فقط کارتی هست جهت ارتباط بین دو فرد و همچنین قرار نیست کار ویژه ای صورت دهد، من در طراحی کارت شناسایی و ویزیت خیلی زیاد ساده و همچنین گویا کار می‌کنم، از هرگونه اضافه کاری خوداری می‌کنم. هیچموقعه یکسره وارد محیط کار نمی‌شم هنگام و زمانی که ایده یا ذهنیتی راجب کارم نداشته باشم! زیرا و به درستی که تنها و فقط خودم رو خسته می‌کنم. قبل از هرکاری برفرض در صورتی که جلد کتاب باشد کتاب را می‌خوانم. یا در مورد آن هم با نویسنده صحبت می‌کنم تا من براساس آن هم به یک ایده و همچنین طرح ابتدایی و اولیه برسم و همچنین بعد شروع به کار میکنم، بعد از رسیدن به ایده هم فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنم جهت پخته شدن آن ایده بایستی و حتما چکاری انجام دهم؟ عکسی سازی، تایپ، عکاسی، یا متریال خاص در چاپ بعد از انتخاب بهترین گزینه شروع به کار می کنم.

جهت طراحی هاتون چقدر وقت میزارید؟

بستگی به نوع سفارش داره، هرچقدر زمان اکثرا و بیشتر باشد مسلما طرح مناسبتری صورت می‌گیره، تا جایی که بشود من از سفارش دهنده زمان میگیرم تا طرح خوبی رو به سفارش دهنده بدم. من شاید جهت طراحی یک جلد کتاب یک هفته زمان میزارم شایدم اکثرا و بیشتر! یا طراحی نشانه؛ باز هم میگم بستگی به نوع کار و همچنین سفارش دهنده داره.

بهترین طرحی که تا الان زدید چی بوده و همچنین در صورتی که داستان ویژه ای داره ممنون میشم بفرمائید؟

06 مصاحبه با علیرضا بخشیسوال سختیه، اکثرا و بیشتر طرحامو دوست دارم
جهت طراحی جلد کتاب « حکایت پرپرواز»، که داستانش راجب یک مهری بود که آن مهر رو با تمام تربت های مطهر درست کرده بودند. ایده ای که به ذهنم رسید آن بود که جلد رو با خاک کار کنم، در حوالی خونمون داشتن خونه ای میساختن جهت همین رفتم از نگهبان اونجا اجازه گرفتم که اگه میشه یک مقداری خاک بردارم، دنبال خاک نرم بودم که یهو نگهبانه گفت «دنبال چی میگردی اینهمه خاک!! بَردار دیگه»J ، خلاصه من خاک نرم پیدا کردم، هنگام و زمانی که داشتم از اونجا میومدم بیرون نگهبانه گفت: «حالا جهت چی میخوای؟» گفتم جهت طراحی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری دارم! یک جوری نگام کرد! تو نگاهش خوندم که میگه «طرف ی چیزیش هست!»
در هر
صورت خاک رو برداشتم، الک کردم و همچنین به اون خاکی نرمی که دوست داشتم رسیدم، مهر رو روی خاک گذاشتم و همچنین عکاسی کردم و همچنین در نرم افزار هم عنوان کتاب رو طراحی کردم، جهت چاپ جلد کتاب هم از یک مقوایی که بافت ریز و همچنین شنی مانند داشت بهره بری و استفاده کردیم تا حس و همچنین حال خاک رو به خوبی نشون بده و همچنین در نهایت هم خروجی کار خیلی خوب شده بود و همچنین سفارش دهنده هم به شدت از کار راضی بود.

در کار طراحی تا الآن به مشکلی برخوردید؟و همچنین بنظرتون در صورتی که کسی وارد آن محیط بشه چه مشکلاتی داره؟

میشه گفت مشکل اجرایی مثلا جهت انجام یک کار به یک فردی که ۳d کار میکند مستلزم و نیاز دارید تا طرحی که میخواهید رو اجرا کند. در صورتی که در اجر مشکل داشته باشید به معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری بر میخورید و همچنین از کار خودتان هیچوقت راضی نمیشید زیرا و به درستی که اون طرحی که در ذهنتون هست رو نتونسید خوب پیاده کنید.
مشکل دیگر هم مشکل سفارش دهنده هست که بحث بسیاری داره از لحاظ قرداد و همچنین نوع کار، پیش پرداخت، پذیرفته شدن کار و همچنین …
1111 مصاحبه با علیرضا بخشی

خودتون به چه طراحی علاقه دارید؟  

تایپ، فتومونتاژ

ایرانیان چه سبک از طراحی رو اکثرا و بیشتر میپسندند؟

در حال حاضر فرم و همچنین تایپ

آیا سبک طراحان ایرانی در سال شمسی های اخیر تغییر کرده؟

بله، الان همه اصرار ویژه ای دارند که در کارهایشان تایپوگرافی باشه و همچنین اکثرا و بیشتر کارها به آن سمت رفته .

بنظر می رسد بعضی از طراحان از طرح های خارجی ایده میگیرند و همچنین از خود ابتکاری ندارند. آن ایده گرفتند تا چه مقدار و اندازه ای می تواند طراح را از اتهام تقلید بازدارد؟

خوب در مورد آن سوال می‌قدرت اینگونه جواب داد ایده گرفتن یا کپی کردن، ایده گرفتن مثلا در یک پوستری که راجب محیط زیست هست میبیند برگ درختی ریخته و همچنین آن برگ ها نظر تو را جلب میکند و همچنین بعد تو در حال طراحی پوستر سیاسی یا فرهنگی و اجتماعی هستید مثلا میایید لوگوی نهاد ملل را بر میدارید و همچنین برگ هایی که در لوگو هست بر روی زمین میریزید. درواقع آن پوستر هیچ ربطی به هم ندارند ولی ایده‌های آنها یکی هست و همچنین از لحاظ اجرا و همچنین تکنیک هم میتوانند متغایر و متفاوت باشند. ولی مثلا فردی میاید یک ایده را با آن هم رنگ و همچنین فرم کپی میکند و همچنین تنها و فقط متن پوستر را عوض میکند که آن میشود کپی، زیرا و به درستی که هیچ فکری پشت کار نیست از یک کاری خوشش آمده و همچنین آن هم را اجرا کرده تنها و فقط با آن تغییر که عنوان آن هم عوض شده

نظرتون در مورد کارت شناسایی و ویزیت های شلوغ ایرانی چیه؟

تنها و فقط میتونم بگم چرا بایستی و حتما شلوغ باشد؟ دلیلی دارد؟ در صورتی که کارت شناسایی و ویزیت هست چرا انقدر اطلاعات و همچنین جزئیات داخل کادر کوچک قرار میدیم؟ مگر تراکت هست؟ در صورتی که تراکت هست؟ پس تراکت چیست؟

یک کارت شناسایی و ویزیت چقد می تواند در جذب مشتری موثر باشه؟ ما کارت شناسایی و ویزیت هایی میبینم با فرم و همچنین شکل های متغایر و متفاوت آیا آن در جذب مشتری کمک میکنه؟

نه به اون صورت تنها و فقط برایش جذاب و جالب هست. فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نکنم کسی با دیدن یک کارت بیاد به تو سفارش بده؟ تو با دیدن یک کارت فست فودی به آن هم سفارش میدید؟ یا با خوردن غذا و همچنین لذت بردن از طعم آن هم؟ به نظر من کارت شناسایی و ویزیت نمیتواند جذب مشتری کند آن سرویس ها و خدمات و همچنین کارهای شماست که میتواند مشتری را جذب خود کند، زیرا و به درستی که مشتری کارت شناسایی و ویزیت را از وسط خیابان برنمیدارد! با دیدن آن هم فرد یا آن هم شرکت کارت از آن هم میگیرد در صورتی که سرویس ها و خدمات آن هم شرکت مناسب بود مسلما مشتری جذب آن هم میشود.

هنگام و زمانی که یک بنر، پوستر و همچنین … با طراحی بد رو می بینید چه حسی به تو دست می دهد؟ و همچنین عکس العملتون چیه؟

ناخوش و غمگین میشم بخاطر آنکه هزینه ای که گرفته شده بابت اینکار و همچنین کاغذی که هدر رفته! با چسبیدن یک پوستر بد به دیوار که نه تنها زیبایی ندارد بلکه زیبایی بصری آن هم محله یا جایگاه رو هم از بین برده.س مصاحبه با علیرضا بخشی

بنظرتون مخاطبان جدید و تو و تازه کار ما چگونه و چطوری میتونند توی آن باره (طراحی) وارد بشوند و همچنین نصیحت یا پیشنهادتون چیه جهت دوستان ما؟

کار ببیند و همچنین کار کنند، کار ببیند و همچنین کار کنند، کار ببیند و همچنین کار کنند؛ سه بار تکرار کردم زیرا و به درستی که مسله‌ی خیلی مهمی هست، تو چگونه و چطوری میتوانید یک غذای خوب را از بد تشخیص بدین؟ بخاطر آنکه غذای خوب خوردین، تا هنگام و زمانی که کار خوب نبینید نمیتونید قضاوت کنید که آیا کار من خوب می باشد یا بد.

نظرتون در مورد وبسایت و مرکز خبرهای جدید ما چیه ؟

وبسایت و مرکز خبرهای جدید خوبیه و همچنین در آبنده هم بهتر میشه
به نظرم در صورتی که قسمتی از وبسایت و مرکز خبرهای جدید هم بتوانید پروژهای یک طراح را هم دیدن کردن و نمایش بدهد بد نباشد. مثلا طراحی یک هویت سازمانی یا طراحی یک نشانه.

از تو آقای بخشی خیلی زیاد خیلی زیاد ممنون هستم از آنکه دعوت ما رو جهت مصاحبه قبول کردید و همچنین از موارد و نکات خیلی زیاد ارزنده ای که فرمودید هم ما هم دوستان و همچنین مخاطبان وبسایت و مرکز خبرهای جدید بهره بری و استفاده خیلی زیاد بردیم . واقعا گفت و همچنین گوی خوب و همچنین مفیدی شده هرچند طولانی ولی خیلی آموزنده بنده در ادامه زندگی و همچنین کارتون براتون آرزوی موفقیت دارم.

از تو همراهان همیشگی و همچنین دوستان وبسایت و مرکز خبرهای جدید ویزیت کارت هم خیلی زیاد ممنونم که تا آخر آن مصاحبه با ما همراه بودید .دوستان از قسمت نظرات انتقادات و همچنین پیشنهادات خودتون رو گفتن کنید و همچنین فرد یا شخص بعد جهت مصاحبه رو تو پیشنهاد بدید .دوستان فرد یا شخص بعدی جهت مصاحبه رو تو از قسمت ارتباط با ما پیشنهاد بدید و همچنین سوالات خودتون رو هم از قسمت نظرات در زیر همین مطلب گفتن کنید.


گالری آثار :

.:کاور کتاب:.

.:لوگو:.

.:کاور مجله:.

.:پوستر:.

.:یونی فرم:.

|۰ کلوین|

|دیوان منصوری|

|ایران و همچنین اسلام|

|حکایت پَرِ پرواز|

|صحیفه فاطمیه|

 

منبع
تازه ترین و جدیدترین کارت شناسایی و ویزیت : مصاحبه با علیرضا بخشی