Search

معرفی کامل مجموعه نرم‌افزاری آفیس ۲۰۱۳ مایکروسافت به همراه جزئیات کامل

مطمئنا مهمترین تغییر ایجاد شده در آفیس ۲۰۱۳ مربوط به نحوه دسترسی به فایل‌ها است. در این ورژن از آفیس، مایکروسافت به سمت سیستم ‌ «اشتراک‌گیری» حرکت کرده و فایل‌های اداری شما را با اکانت Microsoft ID‌تان گره‌ زده است. به این‌ترتیب از طریق وسائل های مختلف دسترسی به تنظیمات فایل‌های آفیس ذخیره شده در فضای ابری اسکای درایو (SkyDrive) میسر می‌شود. همان گونه که قطعا حدس زده‌اید این ورژن از آفیس با صفحه لمسی تبلت‌ها خوبتر سازگار شده فضای خالی بین مسائل مختلف روی صفحه بیشتر شده تا کاربران راحت‌تر بتوانید از طریق وسائل های مجهز به صفحه لمسی از آن استفاده کنند. در نرم‌افزارهای چون Word و Powerpoint حالت خواندن (Read-Mode) اضافه شده است که در آن می‌توانید فایل یا پرزنتیشن مورد نظر را بصورت تمام صفحه مشاهده بکنید با حرکت انگشت برروی نمایشگر، صفحه‌های فایل مورد نظر خود را ورق بزنید.
d08911f3b25b4e41c0e278c4eeec3e11 XL معرفی کامل مجموعه نرم‌افزاری آفیس ۲۰۱۳ مایکروسافت به همراه  جزئيات کامل
پکیج های آموزشی
خرید و فروش نرم افزار
خرید و فروش نرم افزار

مایکروسافت علاوه بر مسائل ذکر شده، قابلیت‌های تازه جذاب دیگری را هم به آفیس اضافه کرده که از آن عبارت می‌توان به امکان ویرایش فایل‌های PDF اشاره کرد. بهتر اگر مشتاق شده‌اید تا با بخش‌های مختلف آفیس بیشتر آشنا شوید خواندن مقاله را ادامه دهید.
نگاه‌کلی

چنانچه تصور می‌کنید مایکروسافت بطور کامل آفیس را از پایه تغییر داده و آن را فقط با رابط کاربری ویندوز ۸ سازگار کرده در غلط هستید. شما می‌توانید همان ریبون آشنای آفیس (نوار منوی بالای نرم‌افزارهای آفیس ۲۰۰۷ ۲۰۱۰) را در آفیس ۲۰۱۳ هم داشته باشید. چنانچه ریبون را در آفیس ۲۰۱۳ فعال بکنید احساس قربت نخواهید کرد. ریبون در گوشه پنجره نرم‌افزارهای مختلف Word, Excel, Outlook و دیگر وسائل های آفیس وجود دارد کاربر براحتی می‌تواند آن را فعال نماید .

منوی استارت آفیس هم شباهت بسیاری به نسخه قبلی دارد اما دسترسی به اسناد امکانات مختلف را ساده‌تر کرده است. مایکروسافت امکان لاگین کردن با Microsoft ID را از طریق گوشه سمت راست بالای صفحه میسر کرده است. شما می‌توانید اکانت را به Flicker یا LinkedIn متصل بکنید و همین طور امکان ذخیره‌سازی فایل‌ها در فضای کلاد SkyDrive را هم خواهید داشت. در آفیس ۲۰۱۳ همچون ویندوز ۸، امکان سفارشی‌کردن پس‌زمینه نوار وسائل وجود دارد.

رابط کاربری آفیس ۲۰۱۳ با صفحه‌های لمسی سازگار شده ولی هنوز طراحی آن طوری نیست که به راحتی بتوان با تبلت یا وسائل های مجهز به صفحه لمسی از آن مصرف کرد. لمس کردن منوهای ریبون مساله است اساسا هنوز برای مصرف آسان از آفیس ۲۰۱۳ نیازمند ماوس و کی‌برد هستید.
Word 2013

مایکروسافت در نرم‌افزار Word برروی ارتقاء سطح کیفی خواندن اسناد تمرکز کرده است. قابلیت تازه Read Mode در Word 2013 چیدمان نوشته‌ها را بر طبق صفحه نمایش وسائل کاربر تغییر می‌دهد تا خواندن متون ساده‌تر شود. در حالت Read Mode نوار وسائل دیگر وسائل های روی صفحه مخفی می‌شوند تا حداکثر فضا به متون اختصاص داده شوند. در این حالت کاربر می‌تواند به سمت پایین یا بالای صفحه اسکرول نماید یا با مصرف از انگشت‌های خود برروی سری ی از متن، نمودار و جدول بزرگنمایی داشته باشد.

در آفیس ۲۰۱۳ پشتیبانی از فرمت PDF به میزان ‌ قابل ملاحظه‌ای اصلاح یافته است، کاربران به راحتی می‌توانند فایل‌های PDF را در Word باز کرده برروی آنها تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنند. بصورت پیش‌فرض فایل‌های PDF بصورت حفاظت شده نمایش داده می‌شوند اما یک دکمه برای فعال‌سازی حالت ویرایش وجود دارد که با فشار دادن آن می‌توانید محتوای فایل PDF را ویرایش کرده پس روی یک فایل نو ذخیره بکنید . هنوز حالت ویرایش فایل‌های PDF بسیار خوب عمل نمی‌کند اما برای اعمال تغییرات جزئی مناسب است.

Office 2013 / Word 2013

یکی از قابلیت‌های دوست‌داشتنی و تازه Word 2013 که Resume Reading نام‌گذاری شده به شما این امکان را می‌دهد که خواندن فایـل را در وسائل های دیگر و از ادامه همان پارت ی که پیش‌تر در یک وسائل دیگر خوانده‌اید، دنبال نمایید. به عنوان مثال چند صفحه از سند متنی را در رایانه شخصی مطالعه می‌کنید و پس اطلاعات آن بصورت اتوماتیک در فضای ابری SkyDrive ذخیره می‌شود و در نهایت می‌توانید از طریق تبلت یا رایانه دیگر ادامه سند را مطالعه کنید. خوشبختانه برای مصرف از این قابلیت نیازی به اعمال تنظیمات ویِژگزینشه وجود ندارد و تمام چیز بصورت اتوماتیک صورت می‌پذیرد.

اگر در آفیس ۲۰۱۳ با اکانت مایکروسافت لاگین بکنید به راحتی می‌توانید فایل‌های ایجاد شده را در فلیکر یا SkyDrive ذخیره بکنید .

از دیگر تغییرات اعمال شده در Word 2012 می‌توان به چیدمان خوب متون، نمودارها و عکس های اشاره کرد. وسائل صفحه‌بندی جدید Word امکان مشاهده پیش‌نمایش از نحوه جای گیری تصاویر، ویدیو یا اشکال مختلف را در زمانی که آنها را برروی صفحه کشیده رها می‌کنید، می‌دهد.

Word 2013 از ویدیو‌های آنلاین پشتیبانی می‌کند یعنی شما می‌توانید در بین محتوای ویدیو اضافه بکنید . کاربر اگر به اینترنت متصل باشد می‌تواند ویدیو را در همان محیط Word پخش مشاهده نماید . شما می‌توانید ویدیوهای مورد نظر خود را از سرویس‌های همچون Bing Video, Youtube یا سرویس‌های دیگری که امکان Embed شدن ویدیوها را دارند، گزینش کرده به محتوای خود اضافه بکنید .

در ورد ۲۰۱۳ در حالت Read Mode، امکان جمع کردن یا باز کردن پاراگراف‌های مختلف وجود دارد تا کاربر خوبتر بتواند اطلاعات موجود برروی صفحه را مدیریت نماید این کار به راحتی با فشار دادن کلید ماوس و یا لمس کرد صفحه انجام می‌شود. در Word 2013 شما می‌توانید فایل‌ مورد نظر را برای نمایش در فضای آنلاین ذخیره بکنید . در این حالت کاربران حتی چنانچه مجموعه نرم‌افزاری آفیس را برروی رایانه نصب نداشته باشند، باز می‌توانند محتوای فایل را مشاهده کنند.
Excel 2013

نرم‌افزار صفحه وسیع اکسل مایکروسافت، پیش از این نیز با قابلیت‌های متنوع طیف وسیع ی از توابع به یکی از مهمترین وسائل های مورد نیاز کمپانی ‌ها تبدیل شده بود. اما مایکروسافت در آفیس ۲۰۱۳ نگاه ویژه‌ای به این نرم‌افزار داشته و قابلیت‌های تازه‌ای را به آن اضافه کرده است. مهمترین قابلیتی که به اکسل ۲۰۱۳ اضافه شده Flash fill نام دارد که کار با اکسل را بسیار ساده‌تر از پیش کرده است. این قابلیت بصورت اتوماتیک چیدمان نحوه نمایش اطلاعات را بر اساس استفاده شما از اکسل تغییر داده بصورت اتوماتیک اطلاعات وارد شده را کامل می‌کند بدون آنکه نیازی به نوشتن ماکرو یا فرمول خاصی باشد. این قابلیت به ویژه زمانی که در حال نوشتن فرمول هستید بسیار کارآمد است.

Office 2013 / Excel 2013

اکسل از نظر به نمایش نموداری اطلاعات نیز پیشرفت کرده است. قابلیت Quick Analysis به صورت اتوماتیک مناسب‌ترینشیوه برای نمایش اطلاعات یا نوع نمودار مناسب را توصیه می‌دهد. علاوه بر این، تعدادی انیمیشن‌ به نمودارها اضافه شده که نمایش اطلاعات را بهتر می‌کند.

مایکروسافت همین طور امکان یکپارچه‌شدن نرم‌افزارهای مختلف با اکسل را نیز فراهم کرده است. این قابلیت به تولیدکنندگان نرم‌افزار مجوز می‌دهد تا افزونه‌های مختلف ی را تولید کنند که قادر به برقراری رابطه بین اطلاعات موجود در وب اکسل باشند. این قابلیت برای کمپانی ‌ها و کاربران حرفه‌ای کاربرد خواهد داشت.

Excel 2013 همچون Word 2013 از قابلیت Present Online پشتیبانی می‌کند. این قابلیت، امکان اشتراک‌گذاری صفحه از اکسل را برروی فضای وب میسر می‌کند و کاربران برای مشاهده آن نیازی به نصب مجموعه آفیس برروی رایانه نخواهند داشت.

دو قابلیت دیگری که تنها در نسخه Professional Plus آفیس گنجانده شده است یکی Quick Explore است که امکان تجزیه و تحلیل اندازه وسیع ی از اطلاعات را میسر می‌کند دیگری Power View نام دارد کهآموزش تازه‌ای برای ترکیب اطلاعات، نمودارها گراف‌های مختلف مشاهده آنها در نگاه است.
Powerpoint 2013

در آفیس ۲۰۱۳ قابلیت‌های تازه‌ای به پاورپوینت اضافه شده است. این نرم‌افزار که امروزه به یک وسائل مطمئن همگانی برای دانش‌آموزان کارمندان تبدیل شده، هم اکنون پشتیبانی بهتری از شبکه‌های اجتماعی داشته برروی وسائل های مجهز به چندصفحه نمایش نیز بهتر کار می‌کند. در پاورپوینت ۲۰۱۳ می‌تواند عکس‌های مورد نظر خود را مستقیما از فیس‌بوک یا فلیکر بدون نیاز به ذخیره کردن آنها برروی رایانه به پاورپوینت اضافه نماید . چنانچه با اکانت مایکروسافت خود در پاورپوینت لاگین بکنید آن زمان می‌توانید به عکس های موجود در فضای ابری SkyDrive و یا Sharepoint دسترسی داشته باشید.

Microsoft Office 2013 / Powerpoint 2013

حالت پرزنتیشن در پاورپوینت ۲۰۱۳ اصلاح یافته کار را بسیار ساده‌تر کرده است. اگر در پرزنتیشن از دو نمایشگر مصرف بکنید به راحتی می‌توانید نکات نوشته شده را در یک نمایشگر و مسائل ی که قصد نمایش آنها را دارید در نمایشگر دیگر مشاهده نمایید. در این حالت حضار تنها صفحه مربوط به پرزنتیشن را مشاهده خواهند کرد.

شبیه دیگر وسائل های آفیس ۲۰۱۳، در پاورپوینت ۲۰۱۳ منوی استارت با طیف وسیع ی از تنظیمات و قالب‌های سازگار با صفحه عریض وجود دارد. شما می‌توانید بر اساس نیاز یکی از قالب‌های آماده آفیس را گزینش برای پروژه خود استفاده نمایید. وسائل گزینش کننده رنگ نیز وجود دارد که از طریق آن می‌توانید رنگ مورد نظر خود را از جاهای مختلف انتخاب و قالب را بر اساس آن تغییر دهید.

مایکروسافت پشتیبانی از فایل‌های صوتی و تصویر ی بیشتری را در پاورپوینت اضافه کرده است ولی برخلاف Word 2013 در Powerpoint 2013 نمی‌توان ویدیو آنلاین را به پرزنتیشن اضافه کرد.

قابلیت Resume Reading که امکان مشاهده ادامه پرزنیتیشن را فراهم می‌کند در پاورپوینت ۲۰۱۳ وجود دارد اما به شرطی که در اسکای درایو لاگین کرده باشید. قابلیت Present Online نیز به شما کمک می‌کند تا فایل‌های پرزنتیشن را در فضای آنلاین و برای افرادی که پاورپونیت برروی رایانه شان نصب نیست، به اشتراک بگذارید.
Outlook 2013

اما در آفیس ۲۰۱۳ بیشترین تغییرات اصلاح ‌ها مربوط به اوت‌لوک ۲۰۱۳ است. Exchange ActiveSync در Outlook 2013 امکان اتصال سرویس‌های مختلف ایمیل از عبارت Hotmail را میسر می‌سازد. پیش از این Outlook از POP و IMAP پشتیبانی می‌کرد ولی تقویم و کانتکت‌ها را همگام نمی‌کرد، نیز اکنون می‌توانید این مسائل را به همراه نامه‌ها همگام بکنید . یعنی شما می‌توانید قرارملاقات‌های خود در جی‌میل را هم با اوت‌لوک همگام (Sync) بکنید .

پشتیبانی از شبکه‌های اجتماعی در اوت‌لوک ۲۰۱۳ ارتقاء یافته است شما می‌توانید از طریق اوت‌لوک به حساب فیس‌بوک و LinkedIn خود دسترسی داشته باشید. اما این قابلیت در حال حاضر دچار مسائل ی که قرار است در نسخه نهایی رفع شود.

در Outlook 2013 نوار مسیریابی بصورت پیش‌فرض در بخش چپ صفحه جمع شده است. وسائل های حذف، حرکت دادن، علامت‌گذاری کردن و علامت زدن به عنوان خوانده شده هم در پارت راست صفحه قرار داده شده‌اند. شبیه دیگر وسائل های آفیس، منو ریبون هنوز در Outlook 2013 وجود دارد اما اگر آن را مخفی بکنید فضای زیادتری خواهید داشت بدون آن می‌توانید به تمام امکانات مورد نیاز دسترسی داشته باشید.

قابلیت MailTips به شما اطلاع می‌دهد که مخاطب شما در کمپانی حضـور ندارد، یا از خارج از شرکت به شما جواب داده است و یا چنانچه فراموش بکنید که پیوست یک نامه را اضافه بکنید به شما هشدار می‌دهد. MailTips در واقع مانع از ظهور غلط ات رایح می‌شود.

مایکروسافت همین طور یک نوار تازه اضافه کرده که در آن گزارش آب و هوا نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید گزارش آب هوای مناطق مختلف جهان را از طریق این نوار مشاهده بکنید . به یاری این وسائل کاربر می‌تواند پیش‌بینی وضعیت آب و هوای سه روز آینده چند نقطه مختلف جهان را بصورت یکجا مشاهده نماید .
OneNote 2013

مایکروسافت به تلاش خود برای تشویق کاربران به استفاده از دفترچه یادداشت دیجیتالی OneNote ادامه می‌دهد. خـبر خوش اینکه OneNote بصورت یک نرم‌افزار جداگانه مستقل از آفیس برای ویندوز ۸ ارائه خواهد شد. هرچند این نرم‌افزار برای رایانه های رومیزی طراحی شده ولی مایکروسافت ورژن ویژه وسائل های موبایل مبتنی بر اندروید ، iOS و ویندوز فون را نییز منتشر خواهد کرد.

در OneNote قابلیتی‌های مثل : نمایش تمام صفحه، ذخیره اتوماتیک ، وسائل های برای تهیه جدول، یکپارچگی با Outlook، ضبط و اضافه کردن صدا و جستجوی بهتر اضافه شده است.
جمع بندی

مایکروسافت با ارائه آفیس ۲۰۱۳ در تلاش است تا محبوبیت سرویس مشابه گـوگل که بیشتر شرکـت ‌های کوچک از آن استفاده می‌کنند را دفع نماید . بسیاری از نرم‌افزارهای مجموعه آفیس به جز Outlook Powerpoint دستخوش تغییرات جزئی شده‌اند. ولی در نهایت مایکروسافت توانسته قدم‌هایی برای یکپارچه کردن آفیس با سرویس ابری بردارد هم اکنون رابطه بهتری بین SkyDrive, Office و ویندوز برقرار شده است. این موضوع نهایتا منجر به اصلاح اکوسیـستم مایکروسافت می‌شود. با این اقدام، تنظیمات فایل‌های کاربر از طریق وسائل های مختلف در دسترس خواهد بود.

متاسفانه هنوز آفیس ۲۰۱۳ به بهتر ی از صفحه لمسی تبلت‌ها پشتیبانی نمی‌کند به عنوان مثال کار کردن با صفحه‌های وسیع اکسل یا فایل‌های متنی ورد در تبلت‌ها مساله است. اما در حالت Read Mode تمام چیز بهتر طراحی شده و با صفحه لمسی به بهتر ی سازگار شده است اما چنانچه بخواهید محتوای را ویرایش بکنید دچار مساله خواهید شد.

هنوز اطلاعاتی در مورد قیمت نسخه ‌های مختلف آفیس اعلام نشده اما آنطور که معین است نحوه عرضه ورژن ‌های مختلف آفیس به طور کامل با ورژن ‌های قبلی مفرق خواهد بود. به موازات آفیس ۲۰۱۳ سرویس مبتنی بر کلاد مایکروسافت یعنی Office 365 نیز عرضه خواهد شد. علاوه بر این، ورژن ‌ای از آفیس هم برای تبلت‌های ARM که مبتنی بر ویندوز RT هستند ، منتشر خواهد شد که فقط حاوی برنامه های Word، Powerpoint، Excel و OneNote خواهند بود. در نهایت مجموعه ‌های بزرگ هم می‌توانند ورژن اختصاصی سرور را دریافت کنند که سازگار با امکاناتی چون Exchange ،SharePoint Lync خواهد بود.