Search

چگونه پاسپورت بگیریم؟

%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87 %D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA %D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%85 7 چگونه پاسپورت بگیریم؟

تور روسیه

گذرنامـه یا پاسپورت نوعی شناسنامـه بین‌المللی است که تمام مردم جهان برای خروج از کشورشان باید آن را همراه داشته باشند.

گذرنامـه یا پاسپورت نوعی شناسنامـه بین‌المللی است که از طریق آن، دولت‌ها از دولت‌های دیگر درخواست می‌کنند اجازه ورود به خاک یا گذر از خاکشان را به فرد بدهند. گذرنامـه از چندین سال پیش وجود دارد اولین گذرنامـه به ۴۵۰ سال پیش از میلاد مسیح مربوط می‌شود.

در ایران افرادی که قصد خروج از کشور را دارند،‌ می بایست گذرنامـه داشته باشند. بر اساس قانون، گذرنامـه سندی است که از طرف ماموران صلاحیت‌دار دولت، برای مسافرت اتباع ایرانی به خارج اقامت در خارج داده می‌شود.

در ماده دوم از فصل اول کلیات قانون گذرنامـه آمده است که تمام اتباع ایرانی جهت خروج یا اقامت در خارج از کشور می بایست گذرنامـه دریافت کنند صدور گذرنامـه منوط به ارائه اسنادی است که هویت و تابعیت ایرانی تقاضاکننده را ثابت نماید . اما باید بدین نکته تذکر داشت که بر اساس قانون، خروج افراد ایرانی از کشور بدون گذرنامـه غیرقانونی به حساب می‌آید. بازرسی از گذرنامـه افراد در مرز‌ها به عهده شهربانی و در بخش‌هایی که شهربانی وجود ندارد، به عهده ژاندارمری است.

لازم به ذکر است که سه نوع گذرنامـه در ایران وجود دارد. گذرنامـه سیاسی، گذرنامـه خدمت گذرنامـه عادی از این عبارت می باشند که افراد عادی جامعه اکثرا ٌ باید گذرنامـه عادی تولید و ساخت کنند. در ایران صدور گذرنامـه عادی بوسیله شهربانی کل کشور انجام می‌شود و در کشور‌های خارجی این وظیفه به عهده مامورین کنسولی کشور است.

افرادی که نمی‌توانند گذرنامـه بگیرند

افرادی که قصد خروج از کشور دریافت گذرنامـه را دارند باید توجه کنند که تمام افراد جامعه نمی‌توانند گذرنامـه دریافت کنند. افرادی که بر اساس اعلام کتبی مقامات قضایی حق خروج از کشور را ندارند، نمی‌توانند گذرنامـه دریافت کنند. افرادی هم که در خارج از ایران سوءقبلی ه باشند، حق دریافت گذرنامـه را ندارد. اما اگر به تشخیص مقامات قضایی مسافرت فردی به خارج از کشور مخالف مصالح جمهوری اسلااست ، در این صورت وی نمی‌تواند گذرنامـه دریافت نماید . اما افرادی که به طور قطعی دارای بدهی مالیاتی اجرای دادگستری و ثبت اسناد باشند، احتمالا بنابر ضوابط و مقررات نتوانند گذرنامـه بگیرند.

اشخاصی که می‌توانند گذرنامـه بگیرند

افرادی که سنی کمتر از ۱۸ سال دارند یا اینکه تحت ولایت یا قیومت هستند ، با مجوز ولی می‌توانند گذرنامـه دریافت کنند. مشمولین وظیفه (سربازی) نیز تنها با دریافت مجوز کتبی از اداره وظیفه عمومی می‌توانند پاسپورت بگیرند. زنان شوهردار نیز جهت دریافت گذرنامـه می بایست موافقت کتبی شوهر یا در موارد اضطراری، اجازه دادستان شهرستانی که در آن درخواست گذرنامـه داده‌اند، ارائه دهند.
%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87 %D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA %D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%85 4 چگونه پاسپورت بگیریم؟
اما باید بدین نکته نیز توجه داشت افرادی که توانسته‌اند با صدور مجوز توسط سازمان یا فردی گذرنامـه بگیرند، اگر فرد یا سازمان از اجازه ‌اش عدول (خودداری) نماید ، در این صورت فرد نمی‌تواند از کشور خارج شود و تا از بین رفتن مانع، گذرنامـه وی ضبط می‌شود.

همراهان

گذرنامـه ‌ها اکثرا برای هر فردی به صورت مجزا صادر می‌شوند ولی افرادی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند، به عنوان همراه در گذرنامـه یکی از اقوام (اقوامی که در قانون مجوز این کار را داشته باشند) ثبت می‌شوند. اعضای خانواده‌ای که بخواهند گذرنامـه ‌شان را با یکدیگر بگیرند، می‌توانند چنین کاری را انجام دهند در این صورت نام زن و اولاد کمتر از ۱۸ سال به عنوان همراه ثبت می‌شود.

توجه : اعضای خانواده‌هایی که برای همگی تنها گذرنامـه دریافت کرده ‌اند، نمی‌توانند مستقلا از گذرنامـه استفاده کنند و در صورت نیاز باید گذرنامـه ‌ای مجزا برای هر شخص صادر شود.

نام نوزادانی که از زنان ایران مقیم خارج در توقف مادر در ایران متولد شوند، در گذرنامـه مادر ثبت می‌شود اما در این مورد نیازی نیز به مجوز پدر وجود ندارد. همین طور زمانی که خارج از ایران، شوهر ایرانی در محل تولد نوزاد حاضر نباشد، باز نام نوزاد به عنوان همراه در گذرنامـه مادر ثبت می‌شود.

اعتبار گذرنامـه

گذرنامـه شبیه بسیاری از مدارک شناسایی مدت اعتبار است. در ایران بر اساس قانون، گذرنامـه ‌های نو از تاریخ صدور ۵ سال اعتبار دارند که تنها برای پنج سال دیگر می‌توان آن‌ها را تمدید کرد. افرادی که گذرنامـه دارند، می‌توانند از آن برای سفر به کلیه کشور‌ها استفاده کنند. ولی احتمال دارد در موارد ی دولت سفر به کشوری ویِژگزینشه را ممنوع یا محدود نماید که در این صورت باید بر اساس قانون عمل شود و احتمالا امکان مسافرت به آن کشور وجود نداشته باشد.
%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87 %D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA %D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%85 6 چگونه پاسپورت بگیریم؟
باید تذکر داشت که برای خلاف‌های مربوط به گذرنامـه هم مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است که اکنون در این مطلب به آن‌ها نمی‌پردازیم.

نحوه دریافت گذرنامـه

افرادی که قصد دریافت گذرنامـه را دارند بایستی شبیه بقیه امور، مراحل اداری را پشت سر بگذارند. اما دریافت گذرنامـه چندان کار دشواری نیست و می‌توانید با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ یا همان خدمات الکترونیک انتظامی این کار را انجام دهید.

در ابتدا بایستی با پرداخت مبلغ هزار تومان (۱۰۰۰۰ ریال) فرم و شناسه گذرنامـه را از پلیس+۱۰ دریافت بکنید . بعد از انجام این کار بایستی دو فیش بانکی را به مبلغ‌های ۳۷،۵۰۰ ریال ۷۵۰،۰۰۰ ریال به حساب شهرداری قوت انتظامی واریز بکنید . اما امکان واریز این پول از طریق کارت‌خوان‌های موجود در دفاتر خدمات الکترونیک نظامی هم وجود دارد. ولی نمی‌توانید این مبلغ را از عابربانک یا اینترنت پرداخت بکنید .

شماره حساب شهرداری تهران نزد بانک ملی: ۳۱۱۱۰۰۰۰۴۸۰۰۶ (دربقیه استان‌ها بایستی مبلغ ۳۷۵۰۰ ریال به حساب شهرداری آن استان واریر شود).
شماره حساب قوت انتظامی نزد بانک ملی: ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۱۰۰۷
اما هزینه درخواست صدور گذرنامـه در دفاتر الکترونیک انتظامی مبلغ ۲۹۳،۰۰۰ ریال است که در شعب پلیس+۱۰ پرداخت می‌شود و اما نرخ پستی هم روی آن حساب شده است.

کلیه متقاضیان جهت دریافت گذرنامـه باید مدارک زیر را به همراه داشته باشند و اما می بایست تذکر داشت که فرد متقاضی گذرنامـه (در تمام رده‌های سنی) در دفتر پلیس+ ۱۰ ضروری است:

اصل و کپی شناسنامـه کارت ملی با تائیدیه ثبت احوال جهت کلیه متقاضیان
ارائه اصل آخرین گذرنامـه (در صورت معتبر بودن)
یک قطعه عکس زیبا ۴*۶ رنگی و جدید با زمینه سفید با در نظر داشتن شرایط زیر:
۱) ۶ ماه از زمانی که تصویر ثبت شده، نقدیم باشد
۲) آقایان می بایست بدون کلاه عینک عکس جالب بگیرند و در عکس نمی بایست آرایـش مو محاسن داشته باشند یا از زیورآلات مصرف کنند. همین طور رنگ با زمینه نباید یکسان باشد (نبایستی لبـاس سفید رنگ باشد).
۳) زنان بایستی با حجاب کامل و بدون آرایـش عکس جالب بگیرند بایستی گردی صورتشان معلوم باشد
۴) دختر انی که بیش از ۶ سال سن دارند، بایستی عکسشان با حجاب کامل باشد
اجازه محضری برای افراد زیر ۱۸ سال از طرف پدر یا قیم قانونی
افرادی که سن بالای ۱۵ سال دارند می بایست شناسنامـه عکس‌دار ارائه دهند
افرادی که سن کمتر از ۱۵ سال دارند بایستی گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه یا گذرنامـه عکس‌دار ارائه دهند
افراد زیر ۶ سال بایستی به همراه ۱ قطعه عکس جالب در دفتر پلیس+۱۰ حاضر شوند
بازنشستگان نظامی که ۵ سال از زمان بازنشسته شدن‌شان نقدیم ، بایستی از حفاظت یگان مربوطه نامـه ‌ای را ارائه دهند
نظابین شاغلی که قصد دریافت گذرنامـه دارند باید نامـه حفاظت یگانشان را ابتدا در دبیرخانه اداره گذرنامـه ثبت کنند و پس به دفاتر خدمات الکترونیک نظامی ارائه دهند
مدارک ضروری برای آقایان

ارائه اصل کپی کارت هوشمند انتها خدمت یا معافیت یا موافقت‌نامـه سازمان وظیفه عمومی جهت مشمولین
توجه : همان‌طور که گفته شد آقایان بایستی کارت انتها خدمات یا معافیت‌شان به صورت هوشمند باشد افرادی هم که درخواست کارت هوشمند کرده باشند بعد از گذشت ۲۴ ساعت از زمان ثبت درخواست ، می‌توانند با در دست داشتن برگ ثبت درخواست ، به مراحل مربوط به گذرنامـه اقدام کنند.

نیازی به ارائه کارت انتها خدمت برای آقایانی که سنشان بیشتر از ۵۰ سال است، وجود ندارد.
مردان دانشجو دانش‌آموز می بایست نامـه ‌ای را از محل تحصیل‌شان دریافت و به سازمان وظیفه عمومی تحویل دهند.
مدارک لازم جهت بانوان

همسر بانوی متاهل بایستی اجازه محضری بدهد. اما در خصوص زنانی که مقیم خارج می باشند ، نیازی به مجوز محضری همسر وجود ندارد. زنانی هم که همسرشان فوت شده باید اصل گواهی فوت یا اصل شناسنامـه باطل شده را ارائه کنند و جهت بانوان مطلقه ارائه اصل طلاق‌نامـه اجباری است.

مد نظر داشته باشید افرادی که در خارج از کشور متولد شده‌اند، می بایست مدرک شیوه ورودشان را جهت دریافت گذرنامـه ارائه کنند. افرادی که می‌خواهند گذرنامـه ‌شان را که بیش از سال اعتبار دارد، ابطال کنند، دریافت نامـه از اداره گذرنامـه جهت شان الزامی است.

باید توجه داشت که به طور معمول، زمان گرفتن یا تمدید گذرنامـه حدود ۱ الی ۲ هفته است. اما چنانچه نیاز سریع‌تری به گذرنامـه دارید، می‌توانید از طریق دفاتر پلیس+۱۰ ثبت درخواست را انجام دهید و با در دست داشتن مدارک، به اداره کل گذرنامـه استان مراجعه بکنید .

تمدید گذرنامـه

گذرنامـه ‌های عادی در ایران ۵ سال اعتبار دارند که می‌توان آن‌ها را جهت بار دیگر به مدت ۵ سال تمدید کرد. باید توجه داشت که جهت تمدید گذرنامـه هم باید مدارک فوق را همراه داشته باشید.

گذرنامـه ‌های مفقود مخدوش شده

افرادی که گذرنامـه ‌شان را گم کرده باشند می بایست جهت پیگیری مراتب قانونی به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند. شهروندان تهرانی برای اعلام فقدان گذرنامـه بایستی به اداره گذرنامـه واحد غرب تهران واقع در یافت‌آباد مراجعه کنند.

توجه : گذرنامـه ‌ای که فاقد اعتبار باشد، در صورت گم شدن نیازی به اعلام فقدان ندارد.

مشمولین خدمت وظیفه عمومی

مشمولین وظیفه عمومی نسبت به افرادی که انتها خدمت یا کارت معافیت دارند بایستی مراحل بیشتری را جهت دریافت گذرنامـه (آن هم با شرایط خاص) طی کنند. افرادی ذکوری که سن آن‌ها ۱۸ سال تمام باشد، مشمول خدمت وظیفه به حساب می‌آیند اما عده‌ای به دلایل مختلف کارت معافیت دریافت می‌کنند ولیبقیه ین مشمول به حساب آمده و جهت خروج از کشور باید موارد ی را پشت سر بگذارند.

مشمولین می‌توانند از طریق سفر ‌های علمی، زیارتی، سیاحتی، ورزشی، مطالعاتی، کاری–ماموریتی و دوره‌های مشترک از کشور خارج شوند و اما این کار هم نیازمند اقداماتی است. مشمولین جهت خروج از کشور بر طبـق مسافرت ی که قصد انجام آن را دارند، باید مبلغی را به عنوان وثیقه به بانک بسپارند. این میزان برای مسافرت ‌های علمی ۸ میلیون تومان پول نقد یا ضمانت نامـه بانکی است. مشمولین در سفر ‌های سیاحتی بایستی ۱۵ میلیون تومان پول (یا ضمانت) ‌به عنوان وثیقه قرار دهند و در سفر ‌های زیارتی به عراق و عربستان نیز این میزان ۳ میلیون ریال وجه ارزیابی است. ولی مشمولینی که قصد خروج از کشور به سفر دوره‌های مشترک را دارند، باید ۱۵ میلیون تومان وجه ارزیابی را به عنوان وثیقه نزد بانک قرار دهند.

اما بایستی بدین نکته نیز توجه داشت که مشمولین برای خروج از کشور نبایستی غیبت داشته باشند. دانشجویان مشمولی که مایل به دریافت گذرنامـه برای سفر مطالعاتی هستند ، در مقطع کارشناسی اافزایش می‌توانند ۶ ماه در مقطع دکتری ۱۲ ماه خارج از کشور باشند.

مشمولین بعد از ورود به کشور برای دریافت مبلغ وثیقه می بایست خودشان در محل وظیفه عمومی حضـور داشته باشند.