Search

فتوشاپ درویندوز را بشناسید

 فتوشاپ درویندوز را بشناسید

3170880578001137157 فتوشاپ درويندوز را بشناسید

همچنان فتوشاپ پیشرفت خود را ادامه می داد، اما شرکت ادوب هم ساکت نبود  سود خود فکر می کرد ودر پی پیشرفت بود ، ادوبی ها می خواستند نیمه ی ویندوزی بازار هم در دست آنها باشند به همین دلیل سعی کردند که قابلیت های فتو شاپ را با سیستم های رومیزی هماهنگ کنند، در واقع این نظر مدیر جدید شرکت ادوب Steven Guttmanبود. وی گروه مهندسان فتوشاپ را به دودسته تقسیم کرد ، گروه اول با مدیریت Jeff Parker بر روی نسخه ی مک فتوشاپ و گروه دوم با مدیریت Bryan Lamkin بر رو نسخه ی ویندوزی  مشغول کار بودند . خلاصه سرعت کار شان کاملا پایین آمده ، حق هم داشتند چون نیاز بود که نسخه ی ویندوزی را دوباره برنامه نویسی(مثل اینکه بخواهند یک برنامه ی جدید تولید کنند) کنند .

هر دو نسخه با نام های Merlin(مک)،Brimstone(ویندوزی)و نسخه ی شماره ی ۲٫۵ وارد بازار شدکه بعدا ادوبی ها از این کارشان پشیمان شدند زیرا خودشان مطمئن نبودند که این نسخه بتواند کاربران را جلب کند و دقیقا همین طور شد،کاربران فکر می کردند که این نسخه فقط برای آماده کردن بازار برای نسخه ی سومی وارد شده است از خریداری آن خود داری کردندوهمچنان منتظر نسخه ی اصیلی که همان سومی بود ماندند.

فتوشاپ مک هنوز هم بدون رقیب بود اما کاربران ویندوز می توانستند فتوشاپ را روی سیستم هایشان اجرا کنند ،ولی قابلیت های افزوده شده نسبت به نسخه ی قبلی چندان کاریران را جذب نمی کردوهمچنین فتوشاپ برای اجرا به حافظه ی بیشتری نیاز مند بود  که فتوشاپ مک تمام رقیبان خود را از سر راه برداشت اما کار بران ویندوز یک رقیب بسیار سر سخت به  نامAldus PhotoStylerداشت ؛ زیرا برای اجرای فتوشاپ به فضای بیشتری نیاز داشتند تا سیستم های شان هنگ نکند.با وجود این مشکلات قسمت فنی شروع به کار کردند وپس از تلاش های بسیار این مشکل بزرگ حل شدو نسخه ی ۱٫۵٫۲ را وارد بازار کردندکه در هر دو مورد با سرعت یکسانی اجرا می شد و همه این موفقیت بزرگ را مدیون جناب Zalman stern همان برنامه نویس جدید ادوب بودندکه کد های هماهنگ سازی فتوساپ رابا PCبه عنوان یک Plug-in دراین نسخه جای داد.

در همین زمان توماس، هامبورگ و جانستون کار بر روی قابلیت های جدید را شروع کردند. استرن بر روی نسخه ی سوم و سیتا ناریانان مهندس هندی الاصل ادوب بر روی قابلیت های ویندوز ی کار می کرد،که ناگهان متوجه شدند یک نرم افزار به نام Live Picture به وجود آمده است که می تواند فتوشاپ را از پا در آورد. البته تنها قابلیتی که داشت این بود که کار بران بدون اینکه لایه ها را باهم مرج کنند آن ها را به هم می چسباندندو کاربران هم منتظر چنین قابلیتی بودند . همه می گفتند فتوشاپ منقرض خواهد شدوهمچنین بر سر زبان ها افتاده بود که قابلیت لایه بندی را مهندسین فتوشاپ از Live Picture دوزیده است ولی توماس کار بر روی لایه ها را قبل از اینکه این نرم افزار وارد شود شروع کرده بود.

فتوشاپ نسخه ی سوم باتمام مشکلاتش منتشر شد، یکی از این مشکلات از بین رفتن مجوز استفاده از برنامه ودیگری ظاهر شدن پیغامExpiration  بودکه باعث تعجب کاربران شده بود. ادوبی ها در بدترین موقعیت داخلی قرار داشتند،دعوا های حقوقی بر سر حق انتشار وهمچنین برخوردهایی بین کارشناسان وطراحان اصلی فتوشاپJaff parker از سمت خود بر کنار رفت وشخصی به نام John Leddy به جای او نشست.با همه ی این ها باز هم نسخه های پخش شده داخل بازار را جمع آوری کردند. این بار نسخه ی ۱٫۰٫۳ وارد بازار شد اما از ژانویه سال ۱۹۹۵ دیگر نرم افزار ها آنها اجرا نمی شدند به همین دلیل ادوبی سرویس رفع مشکل خود را روی سایت قرار دادتا کاربران فایل بروز رسانی نسخه ی ۱٫۰٫۳ را از آنجا بر دارند.در همین سال کاربران ژاپنیبا همان پیغام روبه رو شدند،که این بار ادوبی ها نسخه ی ۳٫۰٫۳را وارد بازار کردند.

بیشتر مهندسان وکاربران شرکت ادوب را ترک کردند .در همین موقعیت کوین جانستون برای ازبین بردن بار منفی ایجاد شده در بین کاربران ومهندسین از شوخی های بی خبر ادوبی ( Adobe Transient Witticism)در کدهای برنامه استفاده کرد که نشانه ی یک موفقیت در آن روزها بود.اگر مایل هستید این شوخی ها که به تخم مرغ شانسی (Easter Egg معروفند را ببینید.

در پنجره ی اصلی فتوشاپ گزینه ی help  را انتخاب کرده ودر حالی که کلیدهای AltوCtrl را نگه داشته اید گزینه ی About Photoshop را برگزینید صفحه ی معرفی اعضا باز می شود بعد از تمام شدن آنها روی فضای خالی بین عکس بالایی و نوشته ها کلیک نمایید تا محتوای صفحه ی شوخی ها ظاهر شودکه این نسخه به دلیل این بدعت جالب ،به نسخه ی ATWمعروف می باشد.

زمانی که نسخه نسخه ی سوم وارد بازار شد بیشتر کاربران بر این عقیده بودند که این نسخه آخرین نسل فتوشاپ است.به همین دلیل ارائه ی نسخه ی چهارم غیر ممکن بودزیرا بسیاری از مهندسین ادوب شرکت را ترک کرده و هر کدام مشغول کار دیگری شده بودند.در کل ، شرکت Adobe در جایگاه خوبی قرار نداشت. اما lamkinتصمیم گرفت که کار روی فتوشاپ را دوباره شروع کند. هیچ کس در چنین موقعیتی به موفقیت وی اطمینان نداشت جزء هامبورگ که مشوق او بود.این بار کار روی فتوشاپ با مدیریت هامبورگ شروع شد.

در واقع تغییرات بسیار بزرگی در حال وقوع بود. اولین طراح شخصی به نام Andrei Herasimchuk که در نیوانگلند(سازنده ی نرم افزار )بود استخدام شد،وی با اضافه کردن فیلترها و باز سازی پالت لایه ها تغییرات اساسی را در فتوشاپ ایجاد کرد. هامبورگ نیز روی قابلیت های تغییر فرم آزاد (ایده های ناتمام توماس نول ) کار می کرد.

همه سخت در تلاش بودند که مبادا دوباره شکست بخورندبه همین دلیل یک نسخه ی آزمایشی را در اختیار گرافیست های حرفه ای قرار دادند. تمام گرافیست هایی که با این نسخه کار کرده بودند معتقد بودند که امکانات وقابلیت های جدید مثل Filter ها،  Adjustment Layersو Grids Guides آنها را شگفت زده کرده است.

با عرضه ی نسخه ی چهارم در نوامبر ۱۹۹۶ همه متعجب شده بودند .فتوشاپ به یک نرم افزار دیگر تبدیل شده بود . سرویس های خبری مثل Compuserve و AOL شروع به انعکاس اخبار نسخه ی جدید کردند .گروه های خبری پر از انتقادات کاربرانی بود که نمی توانستند با قابلیت های جدید کنار بیایند .

در کنفرانس سپتامبر سال ۱۹۹۷ فتوشاپ که در شهر اورلاندو برگزار می‌شد، هراسیمچوک و Katja Rimmi(طراح اول رابط کاربری فتوشاپ ۰٫۵) با تعداد زیادی از گرافیست‌های بزرگ جهان که به عنوان آزمایش‌کننده‌ نسخه‌ بتا انتخاب شده بودند ملاقات کردند. در همان همایش بود که هراسیمچوک با عنوان کردن یکی از بزرگترین ایده‌های ادوبی همه‌ ی کاربران را دروحشت انداخت که آن ایده ، پالت History بود. این ایده از طرف هامبورگ ارائه شده بودکه یک قابلیت منحصر به‌فرد برای کنترل کردن فرمان های  Undo در نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ بود.

اولین نسخه‌ آلفای ۰٫۵ با قابلیت های فوق‌العاده وارد بازار شد ، پالت History همه‌ ی کاربران را شگفت‌زده کرده بود. نسخه‌ دوم آلفا ۰٫۵ با قابلیت ها بسیار پیچیده‌تر ی به بازار ارائه شد.

اما منتشر شدن نسخه ی پنجم مثل یک انقلاب بود که تمام گزینه ها در آن ارائه شده بود.

در واقع هر گزینه ای را که کاربران باز می کردند شگفت زده می شدند.

فتوشاپ در‌حال کامل شدن(پیر شدن) بودوهمچنین با اضافه شدن Color Management که مدیریت رنگ های تصاویر را بر عهده داشت سروصدای زیادیرا به پا کرده بود ومانند یک موهبت خیلی بزرگ برای گرافیست ها محسوب می شد.در اوایل، این گزینه درست کار نمی کرد وبا اعتراض کاربران، بخش پشتیبانی فنی به سر عت یک فایل به روز رسانی را روی سایت قرار دادند و از کاربران خواستند که نسخه ی ۰٫۵را با ۲٫۰٫۵ تغییر دهند ،این فایل به روز رسانی یک فایل ویزارد داشت که خود به خود نسخه ی قبلی را ترمیم می کرد.

فتوشاپ ۵/۵و همچنین نسخه ی ششم یک نرم افزار بسیار قدرتمند بود .وشرکت Adobe به اوج خود رسیده بود .نسخه های بعدی (نسخه ی ۰٫۷و۰٫۸ )با تغییرات بسیار کمی همراه با محصولات دیگر ادوب در یک مجموعه به نام Cs  وارد بازار شد که هم  اکنون نسخه دوازدهم Cs5  آن در اختیار کاربران قرار دارد.